People Tree 30 vuotta
Share
People Tree juhlistaa tänä vuonna 30 vuotista taivaltaan.
Mutta mikä sitten teki People Treestä erityisen?
People Tree on fair trade muodin edelläkävijä ja perustamisesta saakka kaikkien mallistojen vaatteet on valmistettu alusta loppuun tiukkoja eettisiä ja ekologisia standardeja noudattaen.
Eli jo vuodesta 1991 alkaen, kun vaateteollisuudessa ei vielä edes yleisesti keskusteltu ekologisuudesta tai eettisyydestä.
Ihmisten ja planeetan tinkimätön kunnioittaminen onkin ollut People Treen sydän koko 30 vuoden ajan. Taipaleella ei ole poikettu standardeista, eikä vaatteiden tyylikkyydestäkään ole tingitty.
Ja muun muassa näistä syistä mekin edustimme Suomessa People Treeta ylpeydellä. Nyt sen ainoa suunnittelutiimi on Japanissa eikä Euroopan maahantuontia enää ole. Jatkamme kuitenkin fair trade toimijoiden kanssa tuotteiden kehittämistä ja Nepalin artesaanien ensimmäiset neuleet ovat saapuneet tapahtumiin ja myyntipisteisiin.
Safia Minney voitti vuoden 'Green Pioneer' palkinnon!
"On kunnia saada tunnustus työstäni PEA Awards -palkinnolla, vihreänä pioneerina. On kulunut 30 vuotta siitä, kun perustin People Treen luoden ensimmäiset luomupuuvillan ja Reilun kaupan toimitusketjut. Sen jälkeen olen perustanut REAL Sustainability -tietoalustan kestävästä elämästä ja johtajuudesta sekä auttanut luomaan Business Declares -julkaisuja. Olen kirjoittanut myös Slow Fashion ja Slave to Fashion -kirjat.
Tilanne on muuttunut kansalaisten, kampanjoivien järjestöjen ja päämäärätietoisten yritysten ansiosta ja olemme heränneet radikaalien toimenpiteiden kiireellisyyteen sekä tarpeeseen asettaa ihmiset ja luonto keskeisiksi uusissa järjestelmissä – naisten ja alkuperäiskansojen oikeudet, toimeentulon turvaaminen, yhdistymisvapaus, maailmanlaajuinen hiilidioksidivero ja kaikkien fossiilisten polttoaineiden tukien lopettaminen ovat sitoumuksia, joita toivon kuultavan COP26:ssa juuri nyt luodaksemme oikeudenmukaista muutosta ja nettonollayhteiskunnan vuoteen 2030 mennessä tai pian sen jälkeen."
-Safia Minney